Aktuální číslo v prodeji

V čísle 6/2018 jsme pro vás připravili jedno z největších překvapení této sezony - útočníka Williama Karlssona z Vegas Golden Knights. V Dokumentu jsme se pokusili odhadnout, kudy se ubírat vývoj NHL v budoucnu s ohledem na rychle se rozvíjející technologie. V rubrice V Brankovišti došlo na další překvapení - Connor Hellebuyck z Winnipeg Jets se v této sezoně prodral mezi gólmanskou elitu NHL. Mezi nováčky dostal přednost šikovný obránce Will Butcher z New Jersey Devils. V Drobnohledu jsme se tentokrát zaměřili na urostlého beka Johna Carlsona z Washington Capitals. Ten se ostatně dostal i na jednu z příček našeho žebříčku, v němž jsme seřadili nejlepší kompletní beky NHL. Mezi mužstvy vyšla nyní řada na St. Louis Blues. Přejeme příjemné čtení! Zároveň chceme upozornit na chybu - na obálce je uvedeno, že na XL plakátu je Jevgenij Kuzněcov. Je na něm však jeho spoluhráč Dmitrij Orlov. Omlouváme se!

14 Příběh hvězdy: William Karlsson

POHÁDKA O DIVOKÉM BILLOVI

Je to bez diskuse nejlepší hokejová story této sezony. Úplná pohádka. Příběh o tom, kterak se z hokejisty, který byl až do loňského června nepotřebným hráčem, stala prvotřídní hvězda, po níž touží každý klub v NHL. Švéd William Karlsson je symbolem všeho neskutečného, co se podařilo nováčkovi z Las Vegas. Sám žije uprostřed snu, ze kterého se nechce probudit. Stal se hlavní hokejovou atrakcí ve městě hříchu, začal randit s jednou z nejkrásnějších žen ve Vegas a hokejově se mu dařilo tak, že byl za Ovečkinem a Lainem třetím nejlepším střelcem v NHL.

Autor: Roman Jedlička

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 6/2018!)

20 Dokument: Budoucnost NHL

NHL 2028: CO PŘINESE BUDOUCNOST?

Hokej v rozlišení 8K, virtuální realita a turnaj na Playstation, který sledují miliony diváků. Utopie? Kdepak. Dost možná právě cesta, kudy se bude NHL ubírat. Představíme si technologické trendy, které mohou změnit způsob, jak vnímáme náš oblíbený sport.

Autor: Jan Velart

Hokejoví komentátoři měli ještě v 90. letech za úkol popisovat, že proti sobě hrají týmy ve světlých a tmavých dresech. „Někteří lidé ještě nemají doma barevnou televizi, “ vysvětloval jim režisér přenosu. O 20 let později je realita třeskutě jiná. Kdokoliv s televizí v rozlišení Full HD se diví, jak se dřív mohl dívat na „ty rozostřené kostičky“. Na pulty obchodů už přitom vtrhly obří televizní stěny v rozlišení 4K tenké jako časopis, který držíte v ruce.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 6/2018!)

26 V brankovišti: Connor Hellebuyck

Kde se vzal, tu se vzal

Kandidát na Vezina Trophy. Nový americký rekordman v počtu vítězství v sezoně NHL. Brankář týmu, který překvapivě prosvištěl (nejméně) do semifinále Stanley Cupu. Další famózní Connor v lize (po tom mládenci z Edmontonu). Connor Hellebuyck.

Autor: Karel Knap, MF DNES

 Hala Bell MTS Place se třásla napětím. Bylo prostřeno k velkolepému večírku, k oslavě nejzářivějšího úspěchu v dějinách Winnipeg Jets. Tradiční bílé šílenství zvané Whiteout zuřilo v aréně i v jejím okolí.

Jets totiž začátkem května mohli ve čtvrtfinále Stanley Cupu doma dorazit loňské finalisty a letošní žhavé favority Nashville Predators. V sérii vedli 3:2 a jediné vítězství jim chybělo k senzačnímu postupu.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 6/2018!)

30 Nováček: Will Butcher

Butcher není žádný řezník!

V překladu znamená jeho jméno „řezník“, s tím však obránce Will Butcher nemá nic společného. Objev zadních řad New Jersey hraje čistě a chytře, kouzlit začal hned ve své první sezoně v NHL a stal se nejproduktivnějším nováčkem mezi obránci. Také vytáhl přesilovou hru Devils ze spodních pater mezi ty lepší a podle spoluhráčů je už teď hotovým hráčem. Chtěli byste snad ještě něco víc?

 Autor: Martin Tomaides, iSport.cz

 Jedním z úžasných příběhů ročníku 2017/18 je určitě naprosto neočekávaný vzestup týmu Colorado Avalanche. Pamatujete ještě na předchozí ročník? Tým z města Denver zažil nejhorší sezonu v historii mužstva, posbíral jen 48 bodů, a na další tým před sebou mu tak chybělo propastných 21 bodů. Ostuda.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 6/2018!)

36 Drobnohled: John Carlson

Autor nejočekávanější přihrávky současné NHL

Když dělal magazín The Athletic seznam nejlepších hokejistů, kterým teď končí smlouvy a budou v létě k mání na trhu volných hráčů, zařadil na první místo Johna Tavarese z Islanders. Celkem pochopitelná volba… Hned na druhém místě byl však obránce Washingtonu John Carlson. Až za ním byli na žebříčku takoví borci jako Rick Nash, Paul Stastny, James Neal nebo Joe Thornton. Obránců praváků, kteří umějí řídit přesilovky, dávají góly a sbírají body, prostě k dispozici mnoho není.

 Autor: Roman Jedlička

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 6/2018!)

40 Top 15: Kompletní obránci

Nedostatkové zboží

Není to tak dávno, kdy se obránci dělili na defenzivní tzv. „stay-at-home defensemen“ a ofenzivní beky. Dnes je ryze obranářská pozice na ústupu, zato jsou všichni „paf“ z ofenzivních beků. Jenže kvůli neustálému zrychlování hry začínají být ofenzivní obránci celkem nebezpečným luxusem. Největší sháňka je tedy po kompletních becích, kteří zvládají podporovat útok stejně dobře jako bránit. Kdo je tedy v současnosti nejlepším kompletním bekem? Zde je jejich žebříček.

 Autor: Petr Novotný

 Slovo obránce vzniklo od slova bránit. Jenže po současných obráncích se požaduje mnohem víc. V hokeji nyní musí útočit i bránit všech pět hráčů, kteří jsou na ledě. Ryzí obranáři z ligy prakticky vymizeli. Stačí se podívat na seznam posledních vítězů Norris Trophy a dojde vám, že i u beků je velmi ceněná a sledovaná produktivita. Mnozí zadáci se navíc chovají spíš jako útočníci nebo přinejlepším „záložníci“.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 6/2018!)

48 Mužstvo měsíce: St. Louis Blues

Vteřiny a milimetry od úspěchu

Sport je plný slovíček „kdyby“ a „pokud“, která ukazují, jak málo někdy stačí, aby byl výsledek jiný. St. Louis Blues chyběl na play off jeden bod. Přitom stačilo, aby jedna střela letěla nepatrný kousek vedle. Nebo jiná aby přišla o chvilku později. Všechno mohlo být jinak.

 Autor: Jan Velart

 Byl to běžný hokejový okamžik. St. Louis vedlo 9. prosince v Detroitu 1:0, když v závěru první třetiny obránce Red Wings Mike Green nahodil puk na branku. Ten však trefil autora dosud jediného gólu Jadena Schwartze do nohy. Zápas pro něj skončil, bez pomoci se do kabiny nedostal.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 6/2018!)