Aktuální číslo v prodeji

V čísle 5/2018 na vás čeká článek o bostonském kapitánovi Zdenu Chárovi. Dozvíte se, že i po 40. narozeninách má fyzičku, kterou by mu mohli závidět o polovinu mladší hráči. V dokumentu PH jsme se zaměřili na otce a jejich syny, kteří se dostali do NHL. V brankovišti představujeme Andreje Vasiljevského, gólmana Tampa Bay Lightning. Jako nováčka jsme vybrali Yanniho Gourdeho. V Drobnohledu jsme dali přednost Mikaelu Backlundovi z Calgary Flames. V žebříčku jsme zhodnotili 10 nejlepších hokejových filmů a v rubrice Mužstvo měsíce vyšla tentokrát řada na Anaheim Ducks. V Team News jsme se ohlédli za uplynulou základní částí.

14 Příběh hvězdy: Zdeno Chára

Neutahatelný obr

Tenhle chlap nezná slovo ÚNAVA. Zajímá vás, jaké bylo počasí dejme tomu 17. července roku 1996? Dá se to zjistit asi jen velmi těžko. Jednou z možností je zatelefonovat na Český hydrometeorologický ústav, tam by možná někdo mohl vědět, ale jisté to není. Mnohem pravděpodobněji se to dozvíte od obránce Bostonu Zdena Cháry (41), který otevře svůj tréninkový deník a hned vám řekne třeba tohle: „17. července roku 1996 bylo pod mrakem, ale velké dusno. To odpoledne jsem jel ve Francii na kole 116 kilometrů a posledních deset mě docela táhlo levé lýtko.“ Něco takového by vám během chvilky jistě řekl. Jeho tréninkový archiv je neskutečně podrobný.

Autor: Roman Jedlička

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 5/2018!)

20 Dokument: Otcové & synové v NHL

Dědičná posedlost hokejem

O Kristianu Reichelovi říká jeho sestra Diana, že se narodil hokejkou napřed. Chris Bourque tvrdí, že jeho rodina má hokej v krvi. Když Brett Hull vypálil z křídla, leckdo hned hlesl: „Jako táta!“ Proč se vášeň pro rychlou a chlapskou hru tak často dědí?

Autor: Karel Knap, MF DNES

Menší chlapík s tváří hezouna stál po tréninku americké reprezentace ve zpocené výstroji na chodbě haly Kangnung Hockey Center na olympiádě v Koreji a vděčně vyprávěl o vyrůstání a dospívání v rodině jednoho z nejlepších hokejových obránců všech dob.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 5/2018!)

26 V brankovišti: Andrej Vasiljevskij

Úspěšný příběh z Tampy Bay

Tým Tampa Bay Lightning šlape v této sezoně jako dobře namazaný stroj. Velký podíl na úspěšném tažení je třeba připsat hvězdám, jako jsou Steven Stamkos, Nikita Kučerov či Victor Hedman. Jenže bez gólmana Andreje Vasiljevského a jeho fenomenálních výkonů mezi tyčemi by situace Tampy vypadala přece jen trochu jinak. Třiadvacetiletý brankář si v ročníku doslova podmanil NHL a v současné chvíli míří za dalším cílem – pohárem lorda Stanleyho.

Autor: Rasmus Kågström

Výkony brankáře Andreje Vasiljevského patří v této sezoně mezi hlavní témata hovorů v zámořské hokejové lize. Třiadvacetiletý Rus se mohl po třech čtvrtinách základní části pochlubit nejvíce vychytanými výhrami a čistými konty. V úspěšnosti zákroků před ním byli pouze John Gibson a Pekka Rinne.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 5/2018!)

30 Nováček: Yanni Gourde

Mimozemšťan mezi mladíky

Teenageři v NHL? Běžná podívaná posledních let. Vždyť v 19 letech Patrik Laine málem v tomto ročníku získal Maurice Richard Trophy! Ale ne každému se povede prorazit do ligy hned po draftu. Najít hráčský klenot ve starším věku, který hraje za milion dolarů, překonal nováčkovské rekordy klubu v gólech a bodech a v celé lize je mezi nejlepšími ve statistice +/-, to se povedlo v Tampě. Jeho jméno je Yanni Gourde.

Autor: Martin Tomaides

Myslíte si, že Gourde touhle dobou někde sedí a v hlavě sestavuje proslov, který bude prezentovat ve chvíli, kdy v létě převezme Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony? Hm… asi ne. Do regulí přitom zapadá, i když skutečně velmi těsně. Adept na cenu pro nejlepšího zelenáče může být nominován pouze v případě, že nemá na kontě více než 25 utkání v NHL (Gourde jich měl 22) a že mu do 15. září dané sezony nebude více než 26 let.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 5/2018!)

36 Drobnohled: Mikael Backlund

Zodpovědnost na ledě i mimo něj

V hokejovém týmu Flames má Mikael Backlund přímo klíčovou roli. Ve městě Calgary je zase pro ostatní ve společnosti velkým vzorem. Devětadvacetiletý Švéd zapustil pevně své kořeny v jedné z nejoddanějších organizací v NHL a v únoru podepsal nový kontrakt, jenž ho v klubu udrží po dalších šest let.

Autor: Peter Ekholm

NHL se v Calgary poprvé objevila v roce 1980, kde se několik místních obchodníků rozhodlo zakoupit klub Flames, působící tehdy v Atlantě. Hořící písmeno A v logu se proměnilo na písmeno C, které klubové dresy zdobí dodnes. Domácí aréna nese název Scotiabank Saddledome a svou charakteristickou konkávní střechou se vypíná vzhůru v oblasti zvané Calgary Stampede Park, zhruba čtvrthodinku chůze z centra města.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 5/2018!)

40 Top 10: Nejlepší hokejové filmy

Žebříček ProHockeye s filmy, které si nesmíte nechat ujít

Mezi hokejovými filmy není zrovna dvakrát na výběr. Co si budeme povídat, hokej je v porovnání třeba s fotbalem v podstatě lokální sport. A tak když chtějí slavní hollywoodští tvůrci natočit kasovní trhák se sportovní tematikou, sáhnou po jiných sportech. Přesto jsme pro vás vybrali desítku nejlepších hokejových filmů.

Autor: Sixten Funquist

Pro milovníky hokejových filmů je k dispozici poměrně velký výběr mezi dokumentárními snímky. Například na podzim 2016 měl premiéru film „Ice Guardians“, fantastický dokument o bitkařích v NHL. O stejném tématu pojednával také dokumentární film „The Last Gladiators“, který také doporučujeme.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 5/2018!)

48 Mužstvo měsíce: Anaheim Ducks

Kdo nahradí Velkou trojku?

„Přišel a zase odešel a nikdo se kvůli tomu nevěšel...“ Kapela Žlutý pes v písni Sametová vystihuje přirozený koloběh NHL. Týmy jsou na vzestupu, několik let pobývají na vrcholu a pak přichází postupný úpadek a přestavba. Všechno začíná nanovo a celý cyklus se opakuje. Fanoušci Anaheimu mají dobrý důvod přemítat, kde se jejich tým nachází teď. Už jeho čas odešel?

Autor: Jan Velart

Čerstvá paměť vyvolá hlavně vítězné vzpomínky. Za posledních šest sezon vyhrál Anaheim v základní části 271 zápasů. Pouze Pittsburgh jich má víc. Sedmkrát se přehoupl přes hranici 100 bodů, z toho pětkrát v letech 2013–2018. Dvakrát za poslední tři roky byl ve finále Západní konference, tedy mezi čtyřkou nejlepších.

(Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu ProHockey 5/2018!)